Подстицаји за мере руралног развоја спроводе се као накнада дела трошкова у одређеном проценту од вредности поједине врсте мере. Утврђују се у минималном износу од 30% од укупне вредности поједине врсте мере, односно 45% за подручја са отеженим условима рада у пољопривреди.
Подстицаји за мере руралног развоја обухватају подршку програмима који се односе на :
А. Унапређење конкуретности
Б. Очување и унапређење животне средине и природних ресурса
В. Диверзификација дохотка и унапређење квалитета живота у руралним подручјима
Г. Припрему и спровођење локалних стратегија руралног развоја
Д. Унапређење система креирања и преноса знања.
А – Подстицаји за подршку програмима који се односе на унапређење конкурентности обухватају подстицаје за:
1) инвестиције у физичку имовину пољопривредног газдинства;
2) успостављање и јачање удружења у области пољопривреде
3) инвестиције у прераду и маркетинг пољопривредних и прехрамбених производа и производа рибарства;
4) управљање ризицима.
А1) Инвестиције у физичку имовину пољопривредног газдинства:
А1а) –Вишегодишњи засади воћа, винове лозе и хмеља – Правилник о подстицајима програмима за унапређење конкурентности за инвестиције у физичку имовину пољопривредног газдинства кроз подршку подизања вишегодишњих производних засада воћака, винове лозе и хмеља (“Сл. гласник РС”, бр. 37/2017, 44/18-други закон и 3/19).
Подстицаји за подизање производних засада обухватају подршку програмима, који се односе на:
1-подршку подизања нових производних засада са савременом технологијом гајења воћака, винове лозе и хмеља, без наслона и са наслоном
2- на припрему земљишта за подизање производних засада.
Подстицаји за подизање производних засада могу бити за набавку садница воћака, винове лозе и хмеља, набавку наслона за производне засаде, припрему земљишта, за набавку супстрата са сертификатом за производне засаде боровнице са постављеним садницама боровница у саксијама/врећама; анализу земљишта са препоруком ђубрења земљишта за садњу, односно испитивање механичког састава земљишта. – 50-65% прихватљивих трошкова инвестиције може да се добије подстицаја.
Прихватљиви трошкови односе се на набавку стандардних и стандардних СА садница или сертификованих садница воћака, винове лозе и хмеља. Ради подстицања подизања производних засада са српским домаћим и одомаћеним сортама, прихватљиви трошкови увећавају се за воћне засаде са домаћим сортама, засаде винове лозе са одомаћеним сортама као и са признатим домаћим сортама и клоновима винове лозе и двогодишње саднице дрвенастих воћних врста са формираним гранчицама. Подстицаји за припрему земљишта обухватају подршку припреми земљишта за подизање производних засада, и то кроз накнаду прихватљивих трошкова за нивелисање земљишта, изградњу тераса на нагнутим теренима, за риголовања (дубока обрада), односно подривање земљишта са минималном дубином обраде земљишта од 0,6 м (осим на песковитом земљишту где није потребно риголовање, односно подривање), односно са минималном дубином обраде земљишта од 0,3 м за производне засаде јагодастих врста воћака, осим за производни засад боровнице са постављеним садницама боровница у саксијама/врећама са супстратом, копање јамића за садњу, као и за саму садњу. Подстицаји за анализу земљишта обухватају подршку припреми земљишта за подизање производних засада кроз накнаду прихватљивих трошкова хемијске анализе са препоруком ђубрења земљишта за садњу, односно испитивање механичког састава земљишта од стране акредитованих субјеката за обављање послова лабораторијских анализа земљишта, и одобравају се као накнада дела трошкова за извршену анализу земљишта у одговарајућем процентуалном износу без урачунатог пореза на додату вредност. Корисник подстицаја остварује право на подстицаје у одговарајућем процентуалном износу од вредности реализоване инвестиције, зависно од места инвестиције, односно подручја где је засад подигнут.
Максимални износ подстицаја по кориснику подстицаја износи 5.000.000 динара.
Максимални износи подстицаја за подизање производних засада, у зависности од врсте подстицаја, јесу:
- за набавку садница воћака, винове лозе и хмеља – 3.500.000 динара;
- за набавку наслона, односно коља – – 1.000.000 динара;
- за припрему земљишта, односно за набавку супстрата са сертификатом за производне засаде боровница са постављеним садницама боровница у саксијама/врећама, односно за супстрат за класичне засаде боровница на банковима – 400.000 динара;
- за хемијску анализу земљишта, односно испитивање механичког састава земљишта –100.000 динара.
Подстицаји се увећавају за 100.000 дин по хектару подигнутог производног засада ако се односе на:
-
1 )производне засаде са домаћим и одомаћеним сортама воћака, односно сортама винове лозе
-
2 )производне засаде винове лозе који су у потпуности подигнути на надморским висинама изнад 200 м, односно на јужним експозицијама, односно на нагибу терена изнад 10º или на терасираним површинама.
Право на подстицаје за подизање производних засада остварује се тако што правно лице, предузетник и физичко лице подноси захтев Управи за аграрна плаћања до 1. маја до 31. августа текуће календарске године, а за производне засаде јагода подигнуте у трећем кварталу текуће календарске године до 30. септембра текуће календарске године. Максимални износ подстицаја по кориснику подстицаја износи 3.000.000 динара. Исплаћују се у максималном износу од 50% од вредности поједине врсте мере руралног развоја, односно у максималном износу од 65% од вредности поједине врсте мере руралног развоја у подручју са отежаним условима рада у пољопривреди.
А1б) –Подршка за унапређење примарне пољопривредне производње односи се на:
1) набавку нових машина и опреме за унапређење примарне биљне производње
2) набавку нових машина и опреме за унапређење примарне сточарске производње
3) набавку нових машина и опреме за унапређење дигитализације сточарске пољопривредне производње
4) набавку квалитетних приплодних грла
5) изградњу и опремање објеката
Право на подстицај се остварује уколико је подносилац захтева у потпуности реализовао инвестиције за које подноси захтев у периоду од 1. јануара године у којој се подноси захтев, а најкасније до дана подношења захтева за остваривање права на подстицаје. Исплаћују се у максималном износу од 50% од вредности поједине врсте мере руралног развоја, односно у максималном износу од 65% од вредности поједине врсте мере руралног развоја у подручју са отежаним условима рада у пољопривреди.
А2) Инвестиције у прераду и маркетинг пољопривредних и прехрамбених производа и производа рибарства:
а) Унапређење квалитета вина, ракије и пољопривредно-прехрамбених производа – Pravilnik o podsticajima programima za investicije u poljoprivredi za unapređenje konkurentnosti i dostizanje standarda kvaliteta kroz podršku unapređenja kvaliteta vina i rakije (“Sl. glasnik RS”, br. 48/13 i 33/16 18/18 i 44/18 – dr. zakon)
б) Контролне маркице за пољопривредно-прехрамбене производе и евиденционе маркице за вино – Правилник о подстицајима за инвестиције у прераду и маркетинг пољопривредних и прехрамбених производа и производа рибарства за набавку опреме у сектору млека, меса, вина, пива И јаких алкохолних пића (“Сл. гласник РС”, бр: 78/18 и 80/18-исправка)
ц) Набавка опреме у сектору меса, млека, воћа, поврћа и грожђа – Правилник о подстицајима за инвестиције у прераду и маркетинг пољопривредних и прехрамбених производа и производа рибарства за набавку опреме у сектору млека, меса, вина, пива И јаких алкохолних пића (“Сл. гласник РС”, бр: 78/18 и 80/18- исправка)